ABC BEZROBOTNEGO I POSZUKUJĄCEGO PRACY
W tym dziale znajdą Państwo wszelkie przydatne informacje aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy oraz informacje na temat praw i obowiązków osoby bezrobotnej oraz poszukującej pracy.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami
- Gdzie się zarejestrować ?
- Jak się zarejestrować jako osoba bezrobotna ?
- Jak się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy ?
- Rejestracja elektroniczna.
- Dokumenty do rejestracji osoby bezrobotnej.
- Dokumenty do rejestracji osoby poszukującej pracy.
- Przyznanie statusu osoby bezrobotnej.
- Przyznanie statusu osoby poszukującej pracy.
- Prawa i obowiązki osoby bezrobotnej.
- Prawa i obowiązki osoby poszukującej pracy.
- Utrata statusu osoby bezrobotnej.
- Utrata statusu osoby poszukującej pracy.
- Jak się wyrejestrować z rejestru osób bezrobotnych ?
- Jak się wyrejestrować z rejestru osób poszukujących pracy ?
- Zasiłek dla osób bezrobotnych.
- Dodatek aktywizacyjny.
- Stypendium z tytułu odbywania stażu.
- Informacja dotycząca wypłaty świadczeń dla bezrobotnych.
- Zasady podlegania ubezpieczeniom zdrowotnym osób bezrobotnych oraz członków ich rodzin.
- Ubezpieczenia zdrowotne.
- Dla niepełnosprawnych.
- Zasiłek po powrocie z zagranicy.
DRUKI DO POBRANIA:
- Oświadczenia - druki do rejestracji
- Wniosek-zmiana miejsca zamieszkania.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia
- Zgłoszenie-zmiana dla celów ustalenia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego.
Dodatek aktywizacyjny:
INFORMACJE OGÓLNE
Przepisy regulujące zasady przyznawania statusu osoby bezrobotnej, prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz dokonywania rejestracji określone są w:
- ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1482 z późn. zm.)
- rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. z 2012 r., poz. 1299)
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 18 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. z 2009 r., nr 136, poz. 1118 ze zm.).
- W celu dokonania rejestracji bezrobotny zgłasza się do PUP właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowany – do PUP, na którego obszarze działania przebywa.
- Poszukujący pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji do powiatowego urzędu pracy. Poszukujący pracy może być zarejestrowany w więcej niż jednym PUP.
- Osoba, która nie jest zameldowana lub posiada zameldowanie na pobyt stały w innej miejscowości niż miejsce zameldowania na pobyt czasowy, przy dokonywaniu rejestracji składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym PUP.
- Zarejestrowana osoba zawiadamia w terminie 7 dni PUP o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej.
- Osoba, która ma zamiar zmienić miejsce zamieszkania lub pobytu, informuje PUP, w którym jest zarejestrowana, o terminie tej zmiany i składa wniosek o przesłanie odpisów karty rejestracyjnej oraz innych dokumentów do PUP właściwego ze względu na planowane miejsce zameldowania lub pobytu.
- Osoba, która zmieniła miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu, zgłasza się w PUP, właściwego dla aktualnego miejsca zameldowania lub pobytu, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania lub pobytu.
- Dodatkowo osoba rejestrująca się w charakterze bezrobotnego składa oświadczenie dla celów ustalenia jej obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego i członków rodziny.